10 listopada 2020

„Polityka” (to, o czym dorośli ci nie mówią [ bo często sami nie wiedzą])


Tytuł: „Polityka” (to, o czym dorośli ci nie mówią [ bo często sami nie wiedzą])

Autor: Boguś Janiszewski

Wydawnictwo Publicat

Dla kogo? nastolatki, rodzice, nauczycielki i nauczyciele, edukatorki i edukatorzy

Tagi: #polityka #demokracja #wiedzaospołeczeństwie


Trudne słowo – POLITYKA  – jak rozmawiać o niej z dziećmi? (lub jak niepostrzeżenie nadrobić własne zaległości na tym polu ;)

Polityka – nie dziękuję,  ja się tym nie zajmuję

„Polityka” (to, o czym dorośli ci nie mówią [ bo często sami nie wiedzą]) autorstwa Bogusia Janszewskiego, kreski  Maxa Skorwidera –  pokazuje nam, że polityka jest dosłownie WSZĘDZIE.

Przykładowo jesz sobie spokojnie śniadanie,  a w tym czasie polityka….. wpływa na to jaki typ żarówek oświetla Twój pokój (że ich starszy typ został wycofany ze sprzedaży, ile płacisz za prąd, skąd go masz i jaka forma umowy jest zawiązywana między tobą, a elektrownią), co jest napisane na składzie mleka (że jest dotowane i przez to kosztuje znacznie mniej niż dajmy na to mleko z ryżu, jak traktowane są krowy które je wytworzyły), skąd pochodzą Twoje płatki (z jakim krajem mamy podpisane umowy handlowe, czy może raczej promowane są polskie produkty)  – tyle spraw, a Ty nawet nie wzięłaś jeszcze pierwszego kęsa śniadania! Po wyjściu z domu sytuacja dodatkowo się komplikuje – na każdym kolejnym kroku polityka ma wpływ na każdy aspekt Twojego życia (po jakim chodniku/ulicy idziesz, czy i jak regulowane są przepisy ruchu drogowego, czy, kto i w jaki sposób zainterweniuje, gdy ktoś cię potrąci itp.itd.

Czy wyjdziesz z domu, czy w nim zostaniesz od polityki nie uciekniesz – wydaje się przeźroczysta jak powietrze ale oddychasz nią codziennie.

Skoro polityka wpływa na tak wiele sfer twojego życia to może jednak warto zapoznać się z nią nieco bliżej?

Może jesteś ciekawa jak „robi się politykę” czy faktycznie tajemny przepis na nią znają tylko polityczki, senatorzy, czy prezydent. A może tylko wszyscy pełnoletni obywatele i obywatelki? A może coś mogą zdziałać też dzieci? A jeśli tak to co mogą? Po co jest państwo i czy można zrobić sobie własne? Czy państwo ma swoje pieniądze? Skąd je  bierze i na co wydaje? Jak zostaje się politykiem_polityczką i jaką rolę ma w tym spin doktor? Czy feminizm – czy to jakieś brzydkie słowo?

Książka (ponad 150 stron formatu A4) – zabawne ilustracje i prowokujące do kolejnych pytań treści. Kolejne pytania? Oj i co wtedy…

autorka: Ewa Kruchowska