4 października 2018

Terapia par

Dla kogo jest terapia par/ małżeństw?

Ta forma pomocy skierowana jest do par i małżeństw, które:

  • przeżywają kryzys w związku który, zagraża jego kontynuacji,
  • doświadczyły dużej traumy lub straty,
  • zmagają się z dolegliwym i przedłużającym się barkiem satysfakcji w relacji z partnerem
  • chcą poprawić jakość wspólnego życia oraz komunikację w związku, która głównie wyraża się poprzez trudność w wyrażeniu własnych emocji, potrzeb i problemy ze słuchaniem drugiej osoby

By skorzystać z pomocy terapeuty nie trzeba być formalnie małżeństwem, nie jest też istotna długość stażu bycia w związku. Najważniejszym warunkiem pracy nad relacją w związku jest gotowość obojga partnerów do uczestnictwa w terapii i podjęcia wspólnego wysiłku w kierunku pozytywnej zmiany.

Każda para przechodzi przez różne etapy swojego rozwoju, na których zmieniają się potrzeby, możliwości i wzajemne oczekiwania partnerów. Często zdarza się, że pomimo nowej sytuacji, partnerzy pozostają przy starych, sprawdzonych wzorcach funkcjonowania, które nie odpowiadają ich nowym potrzebom. Jeśli tak się dzieje i para nie może przejść przez kryzys samodzielnie, wtedy pomocne może być wsparcie psychoterapeuty.

Jak wygląda terapia par?

Terapia małżeństw/ par to cykl spotkań, podczas których partnerzy wraz z terapeutą pracują nad poprawą jakości swojej relacji, lepszym zrozumieniem swojej sytuacji oraz wypracowaniem nowych rozwiązań satysfakcjonujących obojga partnerów. Spotkania trwają ok. 70 minut i odbywają się co 2- 4 tygodnie. Ilość sesji z reguły waha się między 10 a 20 spotkaniami, w zależności od ustalonych celów i indywidualnej dynamiki pracy z parą.

Pierwsze spotkanie lub kilka spotkań w zależności od potrzeb mają charakter konsultacyjny. Ich zadaniem jest zbadanie motywacji obu partnerów do podjęcia terapii oraz sprawdzenie czy partnerzy mają wspólny cel, nad którym oboje chcieli by pracować. Określenie wspólnego celu, obszarów zmiany dla obu partnerów jest podstawą podjęcia decyzji o rozpoczęciu terapii pary.

Jeśli okaże się, że partnerzy mają rozbieżne cele lub, że celem terapii miałaby być zmiana tylko u jednej osoby, wtedy nie rozpoczyna się  terapii pary i proponuje się inne formy pomocy lub wsparcie  psychoterapeuty indywidualnego.

W trakcie terapii dużą wagę przywiązuje się również do wzorców i doświadczeń jakie partnerzy wynieśli ze swoich rodzinnych domów oraz ich wpływowi na codzienne zachowania i oczekiwania w stosunku do partnera.

Wspólne rozmowy służą poznaniu  dotychczasowego sposobu funkcjonowania pary/ małżeństwa co w konsekwencji ma pomóc terapeucie przeformułowywać problemy by zaproponować parze inne rozwiązania, niż te już wypróbowane.

TERAPIA PAR

Specjalistka – psycholog:
mgr Aleksandra Noga

CENNIK:

strzalkamala terapia par/małżeństw – 150 zł / 1 godz.20 min.

Sesje odbywają się online

REJESTRACJA: 600-176-854