11 lutego 2019

Coś zupełnie innego. Piekło dorastania


Tytuł: Coś zupełnie innego. Piekło dorastania

Autorka: Arnhild Lauveng

Wydawnictwo: Smak słowa

Dla kogo: nastolatki, rodzice, specjaliści i specjalistki pomocowi, nauczycielki i nauczyciele

#dojrzewanie #depresja #lękspołęczny #ADHD, #samotność #szkoła #zaburzenaipsychiczne #perfekcjonizm

 


Nie jest łatwo zrozumieć drugą osobę. Co więcej, gdy jest nastolatką_tkiem. I dodatkowo cierpi na zaburzenie lub chorobę psychiczną.

Nie jest łatwo zrozumieć siebie. Co więcej, gdy jest się nastolatką_tkiem. I dodatkowo cierpi się na zaburzenie lub chorobę psychiczną.

Arnhild Lauveng  splata te dwie perspektywy – jako osoba która doświadczyła schizofrenii i która pracuje jako psycholożka i terapeutka pomagając innym mierzyć się z cierpieniem. Być może to właśnie dzięki specyfice jej życia usytuowanego po obu stronach ludzkiego doświadczenia – zanurzonego w cierpieniu i wychodzącemu mu naprzeciw – możemy czerpać z jej książek podwójne korzyści: lepiej rozumieć samych siebie i lepiej rozumieć innych.

Przeczytamy siedemnaście różnych opowieści, poznamy siedemnaście różnych światów. Jest perfekcjonistyczna Mona, nadpobudliwy Amir, pogrążony w depresji Stine,  cierpiąca na anoreksję Thea, czy zmagający się ze schizofrenią Kristian. Są też ich rodziny i wzajemne relacje – cały wielowymiarowy świat wykraczający poza zaburzenie, czy chorobę. Na koniec osobny rozdział poświęcony leczeniu, napisany w prosty, przystępny sposób: o lekach, psychoterapii i stronach internetowych, gdzie można znaleźć pomoc. Autorka porusza w nim także mniej opisane w literaturze, a niezwykle ważne kwestie:  co robić, gdy rodzice cierpią na zaburzenie psychiczne, jak to jest być w szpitalu, na czym polega tajemnica zawodu psychologa.

Potrzebna i mądra książka – jak wszystkie tej autorki.

autorka: Ewa Kruchowska