13 lipca 2018

Boisz się? Od strachu do odwagi


Tytuł:”Boisz się? Od strachu do odwagi”

Autorzy: praca zbiorowa

Wydawnictwo: Book House

Książka dla dzieci

 

 


“Czy często się boisz? Czasami strach się bardzo przydaje” (…)

Takim zdaniem zaczyna się książeczka dotycząca dziecięcych lęków. W ten sposób od razu wprowadza młodego czytelnika / młodą czytelniczkę w tematykę użyteczności każdej emocji. Przecież nawet strach, który wydaje się nieprzyjemny informuje nas o czymś ważnym – o możliwym niebezpieczeństwie. Pozwala się na nie przygotować, lub od niego nie dopuścić.

„Czasem boimy się tego, czego bać się wcale nie trzeba – na przykład przelatującej muchy”

Jednak czasem, strach nieco przesadza, dopisując okropne scenariusze do – w rzeczywistości -niegroźnych sytuacji.

Książeczka krok po kroku prezentuje przykładowe dziecięce lęki: takie jak strach przed ciemnością, burzą, zwierzętami, lekarzem, wodą, koszmarami, wyjazdem rodziców, potworami, kontaktami z innymi dziećmi, hałasem, czy wypadkami.

W kilku zdaniach opisuje konkretny lęk by w ten sposób uzmysłowić dziecku, że nie tylko ono mierzy się z podobnymi trudnościami, a następnie proponuje kilka rozwiązań.

Książeczka kończy się propozycjami zabaw rodzica i dziecka, które mogą pomóc oswoić lęki, zawiera też przydatne wskazówki dla rodziców lękowych dzieci.

To lektura naprawdę przydatna zarówno do pracy w gabinecie, jak dla rodziców lękowych maluszków. Jedyną wadą są – kompletnie do mnie nieprzemawiająca – szata graficzna – kojarząca się z słabej jakości wydrukiem komputerowym.

autorka: Ewa Kruchowska