13 listopada 2018

Chichotnik czyli księga śmiechu i uśmiechu


Tytuł: Chichotnik czyli księga śmiechu i uśmiechu

Autorzy i autorki: Chotomska, Wawiłow, Kern, Przewoźniak, Twuim, Brzechwa, Fredro, Konopnicka, Frączek

Ilustratorka: Elżbieta Wasiuczyńska

Wydawnictwo Literackie

Dla kogo: dzieci +3

tagi : #humor #wiersze

    Chichotnik w pełni zasłużył na swój tytuł – naprawdę potrafi rozśmieszyć! Choć zwykle omijam książki z wierszykami dla dzieci szerokim łukiem – (bo albo znane albo głupie), tym razem wpadłam (z uśmiechem) po uszy!

Na początku uwagę przykuwają wspaniałe ilustracje p. Elżbiety Wasiuczyńskiej. Od pierwszego rzutu oka widać, że nie będziemy mieć do czynienia z tysięcznym wskrzeszeniem  oklepanych do znudzenia rymów Fredry, Brzechwy czy innego Tuwima. Ilustracje powstałe z wycinanek same w sobie zachwycają  przywołując uśmiech i zachęcają do zabaw z nożyczkami i papierem.

Treść? Wiersze znane i mniej znane, ale za to jak podane…  W ciekawej szacie graficznej i tematycznej.  Bobry z katarem, jeże z wizytą u fryzjera,  chuda pani z Medyki , czy w końcu kura zawiedziona górskimi wojażami – ta radosna menażeria wciągnie nas niepostrzeżenie do kolorowego korowodu rymowanych historii.

Niektóre z wierszy nie tylko umilą czas, ale i zaskoczą ciekawym morałem – jak choćby „Dziura w moście” Wandy Chotomskiej – której urzekający fragment końcowy pozwolę sobie na koniec tej recenzji przytoczyć, jako dowód, że i dla dorosłych coś tutaj się znajdzie ;)

„Wreszcie ludziom zbrzydła dziura,

w którą kiedyś wpadła kura,

potem prosię w ślad za kurą,

a na końcu ten koń z furą.

Zbrzydł im sołtys oraz radni,

co radzili rok i dwa dni, powiedzieli:

– Dość już debat!

Taką radę spławić trzeba.

Dość już mamy dziury w moście,

więc tą dziurą się wynoście!

I spławili ich po prostu.

Przez tę dziurę. Prosto z mostu.”

 

Polecam! :)

autorka: Ewa Kruchowska