6 grudnia 2018

Dom nie z tej ziemi


Tytuł: Dom nie z tej ziemi

Autorka: Małgorzata Strykowska – Zaręba

Ilustrator: Daniel de Latour

Dla: dorośli, osoby doznające przemocy w rodzinie, dzieci +6

Tagi #przemoc domowa #dobre i złe tajemnice


„Małe dzieci wierzą w Świętego Mikołaja, w czarodziejskie moce, w duchy, w Spider-Mana i Supermana, w dobre wróżki i złe wilki.” Ale zły dom? Dom który nie rzuca cienia? Który zasysa cień do środka? Dom w którym pada śnieg? „Przecież domy buduje się po to, żeby chroniły ludzi od mrozu, osłaniały przed wiatrem i śniegiem. W domach powinno być ciepło, przytulnie i bezpiecznie”. Czy to więc możliwie, by taki dom istniał?

Marysia jest o tym przekonana – zbyt długo, zbyt uważnie obserwuje TEN dom, by mieć jakiekolwiek wątpliwości. Zna jego każdy szczegół, widziała, jak wyrósł na placu budowy zupełnie sam i to bez deszczu! Dzień po dniu obserwuje, jak TEN dom próbuje udawać zupełnie zwyczajny, jak się maskuje, podczas gdy tak naprawdę jest nie jest taki ani trochę. Jest tajemnicą i skrywa w sobie tajemnice. Zazdrośnie chowa je w swoim wnętrzu. Za zamalowanymi okiennicami, pod czujnym okiem skrzatów ogrodowych i w pozorach, w które tak chętnie lubi się przebierać.

Czy uda się odkryć jego tajemnicę? I co się wtedy stanie? Może dom się zemści? Może skrzywdzi zamieszkującą go rodzinę, Marysię, Daniela? Czy warto z nim walczyć, skoro jest tak potężny i sprytny? I czy ktokolwiek z dorosłych uwierzy, w to jaka jest jego prawdziwa natura?

„Nieodkryte tajemnice bywają gorsze od odkrytych, tak jak ciemność jest gorsza od światła. W ciemności nawet zwyczajne krzesło może wydawać się groźnym tygrysem z ostrymi kłami, a skrzypienie schodów groźnym pomrukiem wilkołaka. Ciemność budzi potwory, światło przemienia je z powrotem w ludzi. Ciekawość jest silniejsza od lęku przed ciemnością. Ciekawość pomaga w odkrywaniu tajemnic, nawet tych najgorszych.”

Przeczytajcie książkę o „domu nie  z tej ziemi” i odkryjcie wraz z Marysia i Danielem jego tajemnice. Być może prawda wydobyta z mroku przestanie być tak obezwładniająco trudna? Być może dom straci w ten sposób swoją złowieszczą moc? Być może okaże się, że rozpoznacie podobne domy – na swojej ulicy, w bloku, w mieście? Może się okazać, że mieszkacie w jednym z nich….? Być może wtedy wraz z Marysią zrobicie pierwszy krok, by wyzwolić się spod jego wpływu.

Głęboko poruszająca opowieść o „domu nie z tej ziemi”, który niestety nie jest tylko bajkowym wymysłem, lecz istnieje w każdym mieście, czy wsi…

Oby takich domów było jak najmniej, oby znikały odarte ze swoich pozorów. Oby mieszkające w nich rodziny dostały wsparcie by wyzwolić się spod jego wpływu. I by już nigdy nowe nie wyrastały spod ziemi…

 

autorka: Ewa Kruchowska