19 czerwca 2018

Jak rumianek


Tytuł: Jak rumianek

Autorka: Anna Czerwińska –Rydel

Ilustrator: Artur Nowicki

Wydawnictwo: Bernardinum

Dla kogo? : dzieci, rodzice – przed pobytem dziecka w szpitalu


Dzieci tak jak dorośli cierpią i chorują. I też bywają w szpitalu. Niektóre na krótko, inne na dłużej. Jak sprawić, by pobyt w szpitalu był choć odrobinę bardziej znośny? Czasem z pomocą przychodzi książeczka.

To niełatwa sztuka, by napisać o trudnej dla dziecka (i rodzica) sytuacji choroby i pobytu w szpitalu w sposób lekki, zabawny, pozbawiony dydaktyzmu, ale też wnoszący konkretne informacje i oswajający to nowe doświadczenie. Annie Czerwińskiej – Rydel – autorce książki „Jak Rumianek” – wszystko to się udało.

Szpital i jego małych mieszkańców z bajki „Jak rumianek” odwiedzamy razem z Kamilem – nietuzinkowym dzieckiem, które wnosi radość gdziekolwiek się pojawi. Potrafi znaleźć sposób na oswojenie każdej sytuacji i wszędzie widzi okazję do dobrej zabawy:

„To Kasia. Obok jej łóżka stoi specjalny aparat do inhalacji. Kasia musi oddychać przez rurę trzy razy dziennie. Na początku płakała, ale jak jej powiedziałem, że ja też mam taki aparat i możemy pooddychać razem, to spojrzała na mnie i powiedziała, że chce.
Teraz wdychamy lekarstwa i bawimy się w stację kosmiczną”

Jak Rumianek -Anna Czerwińska-Rydel

Spotykając wraz z Kamilem kolejnych małych pacjentów i pacjentki widzimy szpital oczyma dziecka, które umiejętnie i z uśmiechem oswaja różne niosące niepokój sytuacje. Kamil w swojej otwartości na nowe doświadczenia i radością życia przypomina Oskara z książki Éric’a-Emmanuel’a Schmitt’a „Oskar i Pani Róża”.
Dodatkowo książka została pięknie ilustrowana przez Artura Nowickiego – wiele szczegółów, i pastelowe kolory z pewnością spodobają się młodszym odbiorcom_czyniom książeczki.

Serdecznie polecam dzieciom i rodzicom których czeka pobyt w szpitalu. Być może dzięki książęce i Kamilowi uda się choć trochę zmienić go w ciekawą przygodę.

autorka: Ewa Kruchowska