26 listopada 2018

Kobiety i mężczyźni


Tytuł: Kobiety i mężczyźni

Autor: Equipo Planetal

Ilustrator: Luci Gutierrez

Wydawnictwo: Tako

Dla: dziewczynki, kobiety, nauczycielki i reszta świata :)

Tagi: #równość płci #gender #świadomość #patriarchat

 


 

„Kobiety i mężczyźni” – ostatnia część czterotomowej serii dla dzieci „Książki Jutra”. Wydana po raz pierwszy w Hiszpanii pod koniec lat siedemdziesiątych, dziś w nowej szacie graficznej, z ilustracjami Luci Gutiérrez, prezentuje wciąż świeże i aktualne spojrzenia na ważne zagadnienia społeczne.

– cytat zaczerpnięty ze strony wydawnictwa. Smutny cytat, bo mogłybyśmy_moglibyśmy życzyć sobie, by spojrzenie dotyczące (nie)równości płciowych sprzed blisko 50 lat powinno nieco różnić się od teraźniejszości. Niestety

„Rzecz w tym, że rodzice często wychowują chłopców tak, by wyrośli na ważnych mężczyzn
Podczas gdy dziewczynki wychowywane bywają na żony dla tych ważnych mężczyzn”

Relikt przeszłości? Niekoniecznie. W trakcie rozmów z rodzicami w gabinecie psychologicznym wciąż spotykam się z przekonaniem jest to, że dziewczynki  powinny uczyć się „obsługi” domu (obowiązki domowe, gotowanie itp.), podczas, gdy chłopcy nie są nimi obarczani.

„Starsi wpajają chłopcom, że ważne jest:
Być odważnym
Być silnym
Podczas gdy dziewczynkom powtarza się co innego:
Ale jesteś ładna!
Jesteś bardzo grzeczna”

Również w tym miejscu odzywa się powszechny stereotyp, na którym – przyznaję ze wstydem – sama się przyłapałam. A było to tak –  witając córeczkę koleżanki niemal automatycznie uraczyłam ją słowami: „Jaka śliczna dziewczynka!” (przy czym nie przyszło mi na myśl, by w ten sam sposób chwalić urodę jej synka). Ojej… – zreflektowałam – jednak macki stereotypów sięgają głębiej niż myślałam. Za to teraz już bardzo się pilnuję i staram się zwracać uwagę na wnętrze, a nie zewnętrze spotkanego malucha (zarówno chłopca, jak dziewczynki).

Jak widać książka nasuwa wiele spostrzeżeń i refleksji –warto ją posiadać w domowej/szkolnej/gabinetowej biblioteczce, by budzić  świadomość i co jakiś czas kontrolować jej stan przytomności ;)

Mało tekstu, świetne rysunki, mocny i adekwatny przekaz – dla każdej kobiety, dziewczynki i reszty świata :)

 

autorka: Ewa Kruchowska