13 listopada 2018

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek


Tytuł: Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek

Autorki: Elena Favilli, Francesca Cavallo

Ilustratorka:

Wydawnictwo: Debit

Dla kogo? Dziewczynki + 6, nauczycielki i nauczyciele, edukatorzy i edukatorki

Tagi: #dziewczynki, #moc, #siła, #empowerement

 


Już to w jaki sposób powstałą ta książka znamionuje jak jest nietuzinkowa. Projekt jej publikacji wsparli anonimowi darczyńcy z ponad siedemdziesięciu krajów. Uzyskano w ten sposób ogromną kwotę, która pozwoliła na zatrudnienie najlepszych ilustratorek z całego świata, uzyskując w ten sposób książkę dopracowaną pod każdym szczegółem tak merytorycznym i artystycznym.

„Opowieści na dobranoc” prezentują sylwetki nietuzinkowych kobiet. Naukowczyń, artystek, polityczek, aktywistek, sportswomenek, pisarek, malarek, odkrywczyń –  zarówno tych mniej jak i bardziej znanych. Na jednej stronie prezentowana jest w skróconej formie biografia wybranej kobiety na drugiej jej sylwetka oraz wypowiedziane przez nią motto.

Biografie bardzo się różnią od tych, które pamiętamy z nudnych podręczników do j.polskiego lub encyklopedii. One porywają w zaczarowaną podróż. Ich forma przypomina bajkową opowieść tyle, że tym razem bohaterkami nie są księżniczki biernie czekające na księcia, który wyzwoli ich z łap okrutnego smoka, lecz kobiety (i dziewczynki) biorące swój los we własne ręce. A to wszystko przy zachowaniu powagi tematyki i faktualnej rzetelności.

Książka nie jest zwykłą propozycją, jakich teraz na rynku wiele. To przesłanie skierowane do dziewczynek – głoszące: możecie być takimi, jakimi chcecie, łamać stereotypy, wyznaczać swoje drogi, wytyczać nowe cele. Przed wami były kobiety, które to robiły, były sile odważne i mądre. Wy też takie jesteście i nie dajcie sobie wmówić, że jest inaczej, ani że  kwintesencją waszego bytu jest  opieka nad potomstwem, mężem i parującą kuchenką.

Nie oznacza to, że będzie łatwo – nie raz usłyszycie, że się nie nadajecie, że niepotrzebnie płyniecie pod prąd stereotypów. To wymaga odwagi i wytrwałości, przełamywania fal zwątpienia. W takich sytuacjach warto ponownie zerknąć do książki, by spotkać na jej kartach kobiety odważne jak wy, wasze duchowe matki i – patronki wszystkich młodych i starszych Buntowniczek.

autorka: Ewa Kruchowska