24 września 2018

Piękno i sztuka, co to takiego – Oscar Brenifier


Tytuł: Piękno i sztuka, co to takiego?

Autor: Oscar Brenifier

Ilustracje: Rémi Courgeon

Wydawnictwo: Zakamarki

Dzieci: +6

Tagi: #pytania, #sztuka, #piękno, #artyst(k)a, #relatywizm


Tematyka piątej część książek z serii Dzieci Filozofują dotyczy sztuki, inspiracji, bycia artyst(k)ą, szacunku (lub jego braku) dla piękna oraz (nie)możliwości wyćwiczenia zmysłów w jego postrzeganiu.

Co jest piękne?

Czym jest piękno?

Czy jest czymś przynależnym rzeczy, czy znajduje się w oku widzącego_ej?

Zamiast przydługawych wywodów mniej lub bardziej zorientowanych w materii piękna ekspertów_tek pojawiają się kojenie pytania podważające oczywistość jakichkolwiek odpowiedzi (bo … czy można być ekspertką od piękna? Kto i jak sprawdza kwalifikacje takiej osoby? I czy pojęcie piękna nie zmienia się z czasem? I czy wszystkim musi podobać się to, co podoba się specjalistce_cie?).

Pytania stawiane są w sposób podważający oczywistości i pewniki, jak też korespondujący z codziennością, w tym codzienności dziecka. „Odpowiedzi” udzielone w książce przyoblekają się w formę pytań, po to by sprowokować czytelniczkę_ka do krytycznego namysłu oraz by pozostawić ją/go w wolności udzielenia własnej odpowiedzi (jak też w wolności stawiania kolejnych pytań). Taka prezentacja tematyki znacznie odbiega od nudnych i abstrakcyjnych naukowych wywodów, które niekiedy usypiają samych ich twórców ;)

Przy tej książce Wydawnictwa Zakamarki na pewno nie uśniemy, a może nawet przeciwnie rozbudzi się w nas głód kolejnych pytań? Choć może nie? Bo czy można rozbudzić głód nasycając go? I czy można kiedykolwiek nasycić głód wiedzy? I dlaczego mówi się o głodzie, czy to może być coś jakby fizyczne odczucie? Czy wiedza może być bardziej lub mniej pożywna? A czy wiedza może być zbyt kaloryczna, niestrawna, dietetyczna?

Jak widać kolejnym pytaniom po prostu nie ma końca…

autorka: Ewa Kruchowska