21 lutego 2023

Sposoby na złość, gniew i dobre relacje. Workbook inspirowany terapią DBT


Tytuł: „Sposoby na złość, gniew i dobre relacje. Workbook inspirowany terapią DBT.”

Autorstwo: Christina Kress

Wydawnictwo: Levyz Books

Tagi: #złość #regulacja emocji #dbt #zeszt ćwiczeń #rodziceIdzieci

 

 

 


Bardzo czekałam na tę pozycję i nie zawiodłam się.  To naprawdę wartościowa książeczka, która może być bardzo pomocna w nauce radzenia sobie ze złością, a dlaczego?

  1. „Z założenia dziecko powinno wykonywać ćwiczenia razem z dorosłym ”

BINGO! To krótkie, ale bardzo ważne zalecenie dodaje +100 do siły prezentowanych w książce ćwiczeń. Zaangażowanie rodzica we wspólne wykonywanie ćwiczeń razem z dzieckiem to nie tylko świetna okazja wzajemnego poznania się, rozmowy i budowanie głębszej relacji. To nie tylko modelowanie zachowań dziecka własnym przykładem (uczymy się głównie z obserwacji i przykładów, a nie słów). To przede wszystkim to okazja by „nadrobić” własne umiejętności w zakresie regulacji emocji. J Nic i nikt tak nie wspiera dziecka w radzeniu sobie z emocjami jak dorosły, który sam opanował tę trudną sztukę. Przy tym wcale nie musimy od razu przyznawać się, że nie jest to nasza najmocniejsza strona. ;) Krok po kroku razem z dzieckiem możemy odkrywać sprytne sposoby na lepsze radzenie sobie ze złością i budowanie zdrowych relacji. Pomagają w tym też „kupony” wręczane dziecku przez rodzica i rodzicowi przez dziecko w sytuacji zastosowania nowych umiejętności w życiu! Tadaam!

  1. Przejrzysta i jasna struktura książki

Z książką krok po kroku poznajemy swój „domek złości” – uczymy się rozpoznawać złość, wyłapywać sytuacje ją wywołujące i typowe zachowania. Stopniowo dostrzegamy, że mamy różne możliwości reakcji i patrzenia na sytuację, w zależności czy dopuścimy do głosu umysł emocjonalny, oparty na faktach czy uwzgledniający oba czyli tzw. mądry umysł. Uczymy się też konkretnych sposobów reakcji w sytuacji złości. Co ważne książka pokazuje w jaki sposób lepsze radzenie sobie ze złością może pomóc nam nie tylko czuć się lepiej ale i budować dobre relacje (i ich nie niszczyć).

  1. Plastyczne i ciekawe przykłady ilustrujące zagadnienia.

Jak poznasz, że koleżanka z Chin, która nie mówi po polsku dostrzegła za twoimi plecami groźnego tygrysa? Jakie myśli, jak macki ośmiornicy, przytrzymają cię przy złości? Co powiedział(a)byś złości gdybyś mógł/mogła napisać do niej list?  – to tylko kilka przykładów pozwalających przekazywać niełatwe treści w prosty i twórczy sposób.

  1. Regulacja emocji – nie tylko tu i teraz

Dużym atutem książki jest podkreślenie, że dobre radzenie sobie z emocjami to nie tylko sprawne stosowanie technik w momencie ich pojawianie się. To też  codzienne dbanie o siebie i swój dobrostan. Bardzo ważna jest jakość naszego wypoczynku, snu, pożywienia, ruchu czy kontaktów z innymi. Bez tego trudno oczekiwać, że zadziałają same techniki.

  1. Koniec z niewygodą kserowania/skanowania książki

To kolejna już książeczka wydawnictwa Levyz, do której dostępne są pomoce do ściągnięcia w pdf. Ich ściągnięcie i wydrukowanie ułatwia powrót i wielokrotne wykorzystywania arkuszy do ćwiczenia kompetencji.

  1. Sprytne tłumaczenie

Terapia DBT słynie z akronimów ułatwiających zapamiętanie kolejności działań. I tutaj angielskie słowo BREAKE (hamulec) to akronim pochodzący od pierwszych  liter oznaczających działania: Breath (oddech), Relax (relaks), Ask (zapytaj o pomoc), Kind (miły), Enter (wyjście) zamieniono na: STOPUJ – ST (strząśnij), O (oddychaj), P (poproś), U (bądź uprzejmy_a), J (jeszcze raz przyjrzyj się sytuacji). Taki zabieg nic nie ujmuje samej metodzie, a znacznie ułatwia zapamiętywanie poszczególnych etapów bez konieczności podszkalania się w angielskim J

  1. Normalizacja odczuwania złości i tego, że nauka radzenia sobie z nią wymaga czasu

„Pamiętaj, że nie chodzi o to, aby nie czuć złości. Wszyscy ludzie czują złość i to jest ok. Chodzi o to, aby kontrolować swoje zachowanie nawet wtedy, gdy doświadczasz tej silnej emocji. A to wymaga wielu ćwiczeń”

 

Ta książeczka to nie tylko kopalnia pomysłów, ale i gotowy program, który pozwala dzieciom i rodzicom krok po kroku coraz lepiej rozumieć i zaradzać swoją złością. Przyda się także terpeut(k)om szukającym nowych inspiracji do pracy.

Już nie mogę się doczekać kiedy sięgnę po tę książeczkę z młodszymi (i starszymi) pacjentami i pacjentkami.

 

autorka: Ewa Kruchowska Gabinet „Do siebie”