1 października 2018

Terapia lęku społecznego


Tytuł: Terapia lęku społecznego – podejście poznawczo – behawioralne. Podręcznik Ćwiczeń Klienta

Autorzy: Debra A. Hope, Richard G. Heimberg,  Harlan R. Juster, Cyntia L. Turk

Wydawnictwo: Alliance Press

Dla: specjalistki i specjaliści zdrowia psychicznego, osoby cierpiące na zaburzenia lęku społecznego (fobia społeczna)

Tagi: #lęk interpersonalny, #fobia społeczna, #podręcznik pacjenta, #CBT


Każdy_a z nas doświadcza niekiedy obaw, napięcia czy trudności w kontakcie z innymi. To zupełnie naturalne. Jednocześnie część doświadcza tego rodzaju lęku tak intensywnie  lub/i tak często, że staje się niezwykle uciążliwe. Kontakt z innymi, zamiast stawa się źródłem przyjemności zamienia się w powtarzany test naszych umiejętności społecznych, który (w naszym odczuciu) raz za razem oblewamy. Im bardziej się staramy: opracowujemy w głowie możliwe scenariusze, dbamy o autoprezentację, starannie przygotowujemy wypowiedzi, staramy się kontrolować drżenie rąk, postawę, oddech tym jest … gorzej! Jak wyjść z tego błędnego koła?

Autorzy i autorki podręcznika opierając się na metodach o potwierdzonej naukowo skuteczności prezentują program samodzielnego radzenia sobie z lękiem społecznym. Dowiadujemy się w nim jak nasze myślenie, przekonania i działania – utrzymują trudność i co zrobić, by to zmienić.

Książka krok po kroku przeprowadza czytelnika i czytelniczkę przez:

– etap samoobserwacji (co się dzieje w moim ciele, emocjach, myślach, w zachowaniu –  w  kontakcie z innymi)?

– etap zrozumienia (jak to, co myślę, robię/lub nie robię wpływa na to jak się czuję?)

– etap zmiany (w jaki sposób stopniowo zmieniać swój sposób myślenia i działania, jak testować nowe zachowania i nabywać większej wprawy w skutecznym działaniu POMIMO lęku)

Bardzo ważnym elementem radzenia sobie z lękiem społecznym jest zaakceptowanie jego obecności. Oczywiście dzięki wykonywaniu ćwiczeń zwartych w podręczniku (i tylko wtedy) lęk będzie stopniowo malał, jednak równie ważne jest zaakceptowanie, że nigdy ostatecznie nie zniknie – i wcale nie jest to potrzebne do satysfakcjonujących relacji!

Książka ma charakter samopomocowy – ćwiczenia są opisane w sposób zrozumiały, przystępny, opatrzony przykładami. Części z osób wystarczy samodzielna praca – szczególnie jeśli trudności nie są bardzo nasilone lub nie trwają zbyt długo. Jednocześnie zrozumiałe jest, że dla większości z nas wdrażanie codziennych ćwiczeń, czy wystawianie się na sytuacje trudne nie jest proste. W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy psychoterapeut(k)i poznawczo-behawioralnego_ej, by pokonać impas lub dodatkowo wzmocnić efekt pracy własnej z podręcznikiem.

autorka: Ewa Kruchowska