19 lipca 2018

To się w głowie nie mieści


Tytuł: To się w głowie nie mieści

Autor: Piotr Nowiski

Ilustratorka: Alicja Musiał

Wydawnictwo: Skrzat Kraków

Książka dla dzieci


 

„Czy umiałbyś narysować konia ze skrzydłami?

Oczywiście że tak!

A różowego konia ze skrzydłami?

Na pewno!

Niektóre rzeczy nie istnieją, ale łatwo jest je sobie wyobrazić i narysowanie ich nie sprawia nam żadnego problemu. Pomyśl jednak o tym, co trudni jest sobie nawet wyobrazić. Na przykład powietrze. Miłość. Albo ciszę.

Czy potrafisz narysować ciszę?

Co jeszcze trudno jest sobie wyobrazić?”

Cytat z książki „To się w głowie nie mieści”

 

Dzieci w pewnym etapie swojego rozwoju zadają mnóstwo pytań. Niektóre zaskakują nawet dorosłych ukazują im nowe perspektywy, punkty widzenia i na nowo rozbudzają zachwyt nad złożonością i tajemnicami świata. Potem jednak dzieci przestają pytać… Często skutecznie oducza je tego szkoła, oferując gotową (i do tego jedyną słuszną odpowiedź), którą trzeba jedynie zapamiętać, a do tego, która pojawia się nawet nim pojawi się jakiekolwiek pytanie…

Książka Piotra Nowickiego jest wspaniałym mostem, który na nowo przeprowadza nas do krainy zadziwień, dziecięcej wrażliwości i ciekawości. Autor oferuje nam szereg kreatywnych działań. A gdyby tak… zmieniać punkt widzenia (A co by było gdybyś bvł_a nieskończenie wielka, malutka?), dostrzegać niewidoczne (jakie kształty mogą kryć się w chmurach, gałęziach drzew, żyłkach jesiennych liści? co kryje się za obrazem?), podważać oczywiste (A co by było gdyby nigdy nie wynaleziono koła? Gdybyśmy wiedzieli uszami?), uwrażliwia na inność (jak osoby niewidome widzą kolory? Jak osoby głuche słyszą dźwięki?), pomaga w odkrywaniu cudów codzienności (Jak wygląda twój nos pod lupą?).

Każde pytanie podane jest w ciekawej formie i pięknie zilustrowane. To gotowa propozycja na zajęcia kreatywne dla dzieci, tak dla terapeutek_ów, nauczycielek_ów jak i rodziców. Na końcu autor wyjaśnia jakie zdolności rozwija każda z proponowanych zabaw.

Co najważniejsze – uświadamia nam, że naprawdę nie można się nudzić w otoczeniu tak fascynującej rzeczywistości. Książka rozbudza wrażliwość nie tylko u dzieci – ja wciąż pozostaję w zachwycie :)

autorka: Ewa Kruchowska

Z książką można zapoznać się w gabinecie.