15 sierpnia 2018

W pogoni za życiem – Przemysław Wechterowicz


Tytuł:”W pogoni za życiem”

Autor:Przemysław Wechterowicz

Wydawnictwo: Ezop

Dzieci: +3

Tagi: #życie, #sens, #radość, #wdzięczność


Jak nauczyć się smakować życie każdego dnia?

Z książką w „Pogoni za życiem”

    Czy można całe życie zmieścić w jednym tylko dniu? Mhmmm pewnie większości z nas byłoby niezwykle trudno. Czasem jednak nie ma wyboru. Szczególnie, jeśli jest się Jętką, a pamiętajmy, że „jętki żyją tylko jeden dzień. Tylko jeden dzień i ani chwili dłużej.” Uff dość przytłaczająca perspektywa, prawda? Cóż faktycznie.

    Świadomość ulotności i niezwykłe ograniczonej czasowości własnego życia wcale nie rozpromieniła książkowej bohaterki książki – azaliż Jętki. Przecież jest tyle do zobaczenia! Tyle do doświadczenia! Tyle do poznania! Jak to zrobić, gdy ma się do dyspozycji jedynie 24 godziny? Na szczęście Jętka – bliska popadnięcia w depresję i totalną rezygnację – niespodziewanie spotka Łucję – fioletową muchę, która staje się jej towarzyszką na całe (dość jednak pamiętajmy krótkie) życie.

    I tak wyruszają w pogoni za niemożliwym zdawałoby się celem: doświadczyć niemal wszystkiego w tylko jeden dzień. Mucha i Jętka odwiedzają restaurację, gdzie kosztują wybornych potraw, w ZOO zawierają przyjaźnie, pojawiają się też w parku, wesołym miasteczku, metrze, a nawet z wizytą u prezydenta Obamy! Skaczą na bungee, zakochują się i odkochują, doświadczają wzruszenia w filharmonii i teatrze, płyną promem… Aż można dostać zawrotu głowy! Robią jeszcze wiele innych fascynujących i całkiem zwyczajnych rzeczy czerpiąc radość z każdej z nich.

    Czy można doświadczyć tak wiele w jeden tylko dzień? Okazuje się, że tak. Jeśli Jętce to się udało, co powstrzyma nas, którzy w porównaniu z nią mają do dyspozycji niemal cały ocean czasu?

    Książka o otwartości na doświadczenie, o radości życia i o czerpaniu z niego pełnymi garściami bez względu na okoliczności.

    A do tego przez całą lekturę towarzyszą nam piękne, nasycone kolorami, a przy tym zabawne ilustracje. Po raz kolejny duet ilustratorki Emilii Dziubak i pisarza Przemysława Wechterowicza wykreował wspaniałą propozycję dla małych i dużych smakoszy i smakoszek literatury oraz życia.

autorka: Ewa Kruchowska