4 grudnia 2018

Wiem i potrafię. Najlepsze eksperymenty


Tytuł: Wiem i potrafię. Najlepsze eksperymenty

Autorka: Jolanta Pol

Ilustratorka: Marta Kurczewska

Wydawnictwo: Publicat S.A.

Dla dzieci +6, pedagogów i pedagożek, pracowniczek i pracowników świetlic i przedszkoli

Tagi: #eksperyment #nauka #pasja #wiedza # (niekoniecznie)szkołajestponic


Jak zrobić rybkę z super-napędem (olejowym)? Niewidzialny atrament? Założyć własną hodowlę kryształów? A do tego w naprawdę prosty sposób, niewymagający specjalnych przygotowań ani drogich składników. Chcecie wiedzieć? Jasne!

Instrukcje do przeprowadzenia poszczególnych eksperymentów są bardzo przejrzyście opisane i zilustrowane krok po kroku. Pomysły na  są ciekawe i dostosowane do różnych gustów młodych odkrywców i odkrywczyń.

Niezwykle ważnym elementem książeczki jest króciutkie, zrozumiałe, a przede wszystkim ciekawe wyjaśnienia zasad działania poszczególnych eksperymentów – dzięki którym dowiemy się jak to wszystko działa „od kuchni”. Zwykły wirujący bączek utrzymuje się w pozycji pionowej dzięki sile odśrodkowej pokonującej siłę grawitacji. To trochę jak walka superbohaterów? Kto wygra? W ten sposób pojawia się szansa na zainteresowanie dzieci nie tylko samą zabawką, ale stojącą za jej funkcjami fizyką, chemią, czy optyką. A wszystko to w formie zabawy, która może zamienić naukę w świetną przygodę.

Ps: Dwa słowa do dzisiejszej recenzji chciała dorzucić od siebie sunia Bryndza – która, twierdzi (a ja potwierdzam) – potrafi puszczać (niekoniecznie wirujące) bączki – i to bez specjalnej książkowej instrukcji! O! :)

 

autorka: Ewa Kruchowska