9 października 2018

Życie pod psem, który wabi się Depresja – Johnstone


Tytuł: „Życie pod psem, który wabi się Depresja”

Autor: Matthew Johnstone

Autorka: Ainsley Johnstone

Wydawnictwo: Media Rodzina

Dla: osoby dorosłe, znajomi, rodzina, biscy osoby cierpiącej na depresję, specjaliści zdrowia psychicznego

Tagi: #depresja #wsparcie #empatia #zrozumienie #potrzeby #relacja


Bliscy i znajomi osoby cierpiącej na depresję często nie wiedzą co robić (a czego nie). Dzieje się tak dlatego, że o ile osoba chora zwykle otrzymuje wsparcie psychoterapeutyczne lub/i psychiatryczne o tyle rzadziej dzieje się tak w przypadku jej bliskich. Co więcej, oni sami nie zdają sobie sprawy że takiego wsparcia mogą potrzebować nie tylko by lepiej wspierać osobę chorą na depresje, ale też by zadbać o siebie.

Książka „Życie pod psem, który wabi się Depresja” jest kontynuacją bestsellerowej pozycji „Mój czarny pies Depresja”. O ile celem pierwszego wydania była pomoc osobom chorym, o tyle drugie koncentruje się na ich bliskich.

„Czuje obezwładniające zmęczenie, którego nie wyleczy nawet najdłuższy sen”

Depresja przybiera postać czarnego psa, psa, który przytłacza (utrudnia wstanie z łóżka, pracę, relacje z innymi), przesłania codzienne radości, negatywnie wpływa na zachowanie i emocje osoby chorej. Objawy depresji zilustrowane są metaforycznymi ilustracjami, w których centralną rolę gra właśnie czarny pies. Dzięki prostym i krótkim opisom i plastycznym rysunkom łatwiej jest zrozumieć jak symptomy depresji mogą ujawniać się w codziennym życiu. Łatwiej wtedy zrozumieć, że trudności z porannym funkcjonowaniem i motywacją do pracy to coś innego niż lenistwo, lub dlaczego osoba pogrążona w depresji widzi świat w czarnych barwach, nawet jeśli obiektywnie (naszym zdaniem) jej życie dobrze się układa. Dzięki temu możliwa jest postawa empatii i zrozumienia, w miejsce obwiniania czy nieskutecznego, a wręcz krzywdzącego przywoływania do „wzięcia się w garść”.

„Nie mów, że wielu ludzi na świecie jest w dużo gorszym położeniu. To tylko pogłębi poczucie winy i beznadziejności”

Kiedy lepiej rozumiemy czym depresja jest (a czym nie jest) łatwiej nam przyjmować adekwatną postawę wobec osoby chorej. Wspierającą i empatyczną, w miejsce wyręczającej lub krzywdzącej. Dowiadujemy się co warto, a czego nie należy robić – by wspomóc psychoterapię i proces zdrowienia bliskiej nam osoby.

„Jesteś narażony na ryzyko, że czyjś Pies pociągnie cię za sobą”

Depresja wpływ nie tylko na pogrążoną w niej osobę, ale też jej bliskich, dzieci, współpracowników. Na końcu książki znajdziemy wskazówki jak dbać o siebie, oraz pozostałych członków i członkinie rodziny.

Bardzo ważnym elementem książki jest lista instytucji, książek oraz stron w języku polskim i angielskim, w które mogą stać się dodatkowym źródłem informacji. Rzetelna wiedza o depresji jest bronią, która pomaga ją zwalczać – warto po nią sięgnąć

autorka: Ewa Kruchowska