22 stycznia 2019

Życie na podglądzie – Len Vlahos


Tytuł: Życie na podglądzie

Wydawnictwo: Media Rodzina

autor: Len Vlahos

dla: rodzice, nastolatki

tagi: #dojrzewanie, #rodzina, #nowoczesne media, #choroba terminalna #śmierć, #nowotwór

 

 

 


Jared Stone dysponuje całkiem sprawnym mózgiem. „Można nawet powiedzieć, że mózg Jareda był jego najlepszym przyjacielem. I właśnie z tego powodu trudno mu było przyjąć do wiadomości, że jego mózg zaatakował glejak wielopostaciowy IV stopnia”

To jednak nie Jareda umieszcza Len Vlahos na pierwszym planie swojej narracji. Znacznie częściej możemy słuchać i wczuwać się w położenie … jego raka – którego personifikacja nadaje książce dość specyficzny wydźwięk (do mnie trafiała, ale ciekawa jestem jak przyjęliby ją inni czytelnicy_inne czytelniczki, szczególnie w sytuacji, gdy ktoś z ich bliskich mierzyłby się z tą chorobą…).

To mimo wszystko nie jest książka o umieraniu. Raczej o dorastaniu, dojrzewaniu, budowaniu więzi i relacji. Jared nie tylko ma glejaka, ale także pomysł jak zabezpieczyć byt rodziny po swojej śmierci. Bez uzgodnienia tego z nikim najpierw wystawia swoje życie na e-bay’u, a potem sprzedaje prawa to nagrywania swoich ostatnich tygodni stacji telewizyjnej, a tym samym wciąga w czeluść szklanego ekranu swoje dwie córki, żonę i psa. Świat nie pozostaje obojętny – swoje trzy grosze dorzucają takie persony jak siostra zakonna, milioner, nastolatek z Rosji, nałogowa graczka w World of Warcraft – oj będzie się działo!

Niesztampowa książka, w której terminalna choroba jednego z członków rodziny usuwa się w cień by ukazać rodzinę, która w kryzysie zaczyna dojrzewać, świat w którym nawet śmierć staje się towarem na sprzedaż oraz galerię barwnych postaci wraz z ich specyficznym podejściem do życia i wartościami.

Warto.

 

autorka: Ewa Kruchowska